Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březost a porod

9. 5. 2006

Rozmnožovací schopnost králíků je příslovečná.U morčat je to podobné, navíc pohlavně dospívají velmi brzy.Samičky jsou schopny rozmnožování již mezi 28. až 35. dnem, ve vyjímečných případech již ve věku dvaceti dnů, samečci zhruba v 60 až 75 dnech.Pokud si tedy potomstvo nepřejeme, musíme již velmi brzy oddělit zvířata opačného pohlaví.Použitelná pro chov jsou ovšem mnohem později.

Po březosti, trvající 59 až 74,v průměru 68 dní, se rodí až šest mládat.Při prvním vrhu nejčastěji přichází na svět jen jedno nebo dvě mláďata.Existují variety morčat, u nichž se rodí čtyři až pět mláďat, zpravidla však až do druhého vrhu.Šesterčata jsou vzácná, vrhy se sedmi až osmi mláďaty pak zcela vyjímečné.Délka březosti se u mladých zvířat jen málokdy pohybuje na horní hranici, u mnoha spíše na spodní hranici uvedené doby.Již tři až čtyři týdny před očekávaným porodem můžete při opatrném prohmatu ucítit mláďata v matčině břiše.Porod samicím, které zvláště při vícečetné březosti, nápadně zvětšují svůj tělesný objem, nepůsobí zvláštní problémy.

Matka při porodu zaujímá trochu nahrbenou pozici, podobně jako, když od ní sají mláďata.Po vypuzení plodu z porodních cest vytáhne matka mláďě ještě v porodních obalech dopředu,obaly otevře a pozře.

Potom začne mládě dosucha olizovat.U vícečetných porodů následuje další plod velice rychle, na osušení proto někdy nezbyde dostatek času.Pak často dochází k velmi rychlému podchlazení ještě mokrých mláďat.Tady můžeme účinně pomoci,když mokré mláďě osušíme a ohřejeme.Dokud je však olizuje matka, neměli bychom ji rušit.Morčata už od narození vidí i slyší a rodí se s kompletně vyvinutou srstí.