Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemena

26. 7. 2008
Ještě tady nemám plemena morčátek! :) Tak jsem vám tady nějaké dala, ymslím, že plemen je více, ale tyhle jsou nejznámější.

Uznávaná plemena se odlišují především srstí. Doposud běžná označení :hladkosrsté, rozetové a angorské morče byla v souvislosti se zavedením srandardu rozšířena. Uznávaná jsou morčatza hladkosrstá, rozetová, rex, texel, anglický a americký crested, saténová, dlouhosrstá či angorská (peruánec) a šeltie (peruánské hedvábné).
fotografie od _ chs bellis _
Krátkosrstá morčátka

ObrazekRozetové morče
Jsou známá také jako morčata habešská a vyznačují se specifickou strukturou srsti.Jejich chlupy jsou tuhé a odstávají od těla. Na těle musí být na zcela přesně stanovených místech rozmístěno nejméně osm (až deset) rozet. Uznávané barvy jsou: červená,černá, bílá, trojbarevná, vícebarevná, černý šiml, červený šiml a míchaný šiml.
ObrazekHladkosrsté morče
oU hladkosrstých morčat vytváří rozdělení barev srsti na těle určité vzory. Ty se nazývají typy kresby. Holandská kresba , želvinová kresba, brindle,japonská kresba, himalájská (ruská) kresba. Ke každé kresbě je určité rozmístění barev.


ObrazekAmerický a anglický crested
= korunovaný.
Tato morčata jsou hladkosrstá, s jedinou rozetou uprostřed čela, která musí být umístěna v čtyřúhelníku mezi očima a ušima a smí mít pouze jeden střed!
Americký crested
Rozeta je bílá, uznávaný jsou pouze barvy : černá,červená, zlatá a buff.

Obrazek

Anglický crested saténový
Rozeta má barvu těla, uznávaná je barva aguti a všechny jednobarevné varianty.

Dlouhosrstá morčátka

ObrazekPeruánec - dlouhosrsté morče
Jeho choupy jsou dlouhé a lesklé a především u mláďat hedvábné , hebké na dotek. Díky pěšince na zádech srst splývá jako hříva po obou stranách těla. Na zadečku tvoří srst vlečku. Na hlavě má toto morče vír, který vytváří dlouhou , hustou a odstávající ofinu nazývanou ,,pony" Uznávané barvy jsou: červená, černá, bílá, trojbarevná, želvovinová a červenobílá nebo černobílá.
ObrazekŠeltie
Srst je stejně jako u dlouhosrstého morčátka dlouhá, hustá a lesklá.Čím jsou chlupy delší, tím musí být měkčí a jemnější na dotek. Pěšinka na zádech způsobuje , že srst na bocách, ramenou a na bocích splývá jako hříva. Na zadku vytváří vějíře. Sheltie má na hlavě pony , takže chlupy rostou směrem dozadu. Uznávané barvy jsou: černá, červená, bílá, želvovinová, trojbarevná a černobílá či červenobílá.

Obrazek